Cinsel Terapi Nedir? Kimler İçin Uygulanır?

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi nedir ve kimler tarafından uygulanır konusunda ortada fazla yanlış bilgi olduğu söylenebilir. Bu konunun uygulayıcıları olarak konuya açıklama getirmek gerekiyor. Cinsellik ülkemizde en az konuşulan konulardan biri olduğunu kabul edelim. Konuşanlar da ne yazık ki genelde yanlış kişiler oluyor. Oysa bu konuda edinilen her yanlış bilgi, hem bireyin hem de toplumun sağlığı açısından oldukça kötü sonuçlara neden olabiliyor. Bu açıdan baktığımızda cinsel sorunlar konusunda bilinçli ve yetkin kişiler tarafından aydınlatılması oldukça değerli.

Mersin’de cinsel sorunları olan kişilere psikoterapi yöntemi ile ele alan disipline cinsel danışmanlık diyoruz. Her türlü cinsel işlev bozukluğu konularında önerilebilen bu terapi yöntemi, Mersin’de cinsel sorunlar konusunda ağrısız, acısız tedavi imkanı sunan yöntemlerdir. Konuşma terapisi yöntemi ile ilerleyen bu terapi ile çiftler istedikleri sağlıklı cinsel yaşama kavuşabilmektedir.

Cinsel terapi genelde bireylerin ön yargıyla yaklaştığı psikolojik danışmanlık yöntemidir. Kişilerin başka birisiyle cinsellik hakkındaki sorunlarını konuşması bizim gibi toplumlarda zor olabilmektedir. Oysa bu psikolojik danışmanlık yönteminin tıbbi tedavi yöntemlerinden hiçbir farkı yoktur. Cinsel sorunlar da kişiye mutsuzluk veren rahatsızlık olarak değerlendirilebilir. Ve cinsellik hakkındaki sorunların da çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu sebeple de soruna bilimsel gözle yaklaşılması gerekmekte ve çözümü noktasında eğitim almış uzman psikolog, aile danışmanı, cinsel terapist ve uzman psikiyatristlerden destek alınması gerekmektedir.

Mersin’de Cinsel Terapi Kimden Alınır?

Cinsellik ile ilgili yaşanılan problemler cinsel terapist tarafından uygulanan yöntemler sayesinde çözüme kavuşturulur. Cinsel terapist, cinsellik sorunları alanında uzmanlaşmış mesleği psikolog ve psikiyatrist olan kişilerdir. Bu nedenle de psikolog ve psikiyatrist olan kişilerden alınmalıdır.  Klinik psikoloji veya psikolojik danışmanlık bölümlerinde lisansüstü eğitim alan kişiler psikiyatristlere göre cinsel sorunlar üzerinde daha yetkindirler. Çünkü aldıkları eğitimde bu konulara da yer verilmiştir. Ama psikiyatristler cinsellik hakkındaki sorunlar üzerine özel eğitim almaları gerekmektedir.

Etrafımızda sıkça rastladığımız sertifikalı cinsel terapistler, Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarından veya üniversitelerin eğitim birimlerinden aldıkları eğitimle hizmet veren kişilerdir. Ama bu sertifikaların niteliği ve niceliği tartışılmaktadır. Çünkü bu eğitimler devlet kanalıyla verilmemektedir. Resmi olarak eğitim sadece üniversitelerin psikoloji lisans ve ya yüksek lisans bölümlerinde verildiğinden dolayı konu ile ilgili yetkin kişiler bu üniversitelerden mezun olan kişilerdir.

Mersin Cinsel Terapi Yorumları

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı ve Mersin Psikolojik Danışmanlık Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız cinsel sorunlarla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan kişilere en doğru cinsel terapi desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Adana ve Mersin illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE PSİKOLOG desteği almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Mersin’de Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsel terapi, farklı psikoterapi yöntemiyle birlikte ilerleyen psikolojik yardım süreçleridir. Bu yöntemlerin seçiminde kişilerin problemlerinin ne olduğu, danışanların psikolojik durumu ve travmaları, sorunun kaynağı, çift ya da bireysel başvuru durumu gibi pek çok faktör etkili olmaktadır. Mersin’de seanslarda en fazla kullanılan psikolojik terapi yöntem ve teknikleri şöyle sıralanabilir:

 • Davranışçı yaklaşım
 • Masters ve Johnson yaklaşımı
 • Bilişsel yaklaşım
 • Psikanalitik yaklaşım
 • Cinsel öykü yazma tekniği
 • Bibliyoterapi
 • Grup terapisi
 • Hipnoz
 • Atılganlık eğitimi
 • Narkosentez

Cinsel terapide ne yapılır? sorusunun ilk cevabı ön görüşmedir. Ön görüşme sonrası cinsel terapist kişinin öyküsünü öğrenir ve buna göre psikolojik yardım yöntemi belirler. İlk görüşme genelde danışanın yalnız katıldığı görüşmedir. Zaman içinde görüşmelere partner de dahil edilir. Sorunun ne olduğu üzerine yapılan çalışmalar sonucunda öncelikle sorunun tanımı yapılır. Yani cinsel sorunum ne? Sorusuna cevap bulunur. Bunu yaparken geçmiş cinsellik deneyimlerden ve partnerin görüşlerinden de yararlanılır. Çünkü bazen danışan bunun sorun olduğunun farkında olmayabilmektedir.

Sorunun ne olduğu saptandıktan sonra doğru yöntem belirlemek üzerine konuşma terapisi ile ilerlenir. Seanslar sırasında cinsel terapist sorunun ne olduğu, sorunun neden kaynaklandığı ve sorunun çözümü noktasında yapılacaklar üzerine çalışır. Sorunun ne zaman başladığı ve bu konuda öncesinde denenen terapi yöntemleri hakkında da bilgilenen cinsel terapist, ödevler vererek danışana bir takım sorumluluklar yükler. Seanslarda en önemli şey, danışanın terapiste güvenmesidir. Güven ortamı oluşmadığında çözümün sağlıklı şekilde ilerlemesi mümkün değildir.

Mersin Cinsel Danışmanlık Konuları Nelerdir?

Mersin’de bireylerin yaşadığı cinsel sorunlar, çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Genellikle cinsel danışmanlık adı altında çözülen bu problemlerin adını koymak seansların ilk aşamalarından biridir. Sık rastlanan cinsel danışmanlık konularını şöyle sınıflandırabiliriz:

 • Cinsel tatminsizlik
 • Cinsel uyumsuzluk
 • Cinsel isteksizlik
 • Psikolojik kaynaklı erektil disfonksiyon
 • Vajinusmus
 • Erken boşalma
 • Orgazm problemleri
 • Geç Boşalma
 • Disparoni
 • Cinsel Uyarılma Sorunları
 • Cinsel tiksinti
 • Cinsel istismar ve travmalar

Erkekler İçin Cinsel Terapi

Erkelerdeki cinsel danışmanlık cinsellik sorunlarının nedenine ve sorunun niteliğine göre farklı şekilde ilerleyen bir süreçtir. Erkekler için cinsel terapi genellikle erkeklerin yaşadığı problemlerden kaynaklanmaktadır. Yalnız şu da unutulmamalıdır. Cinsellik iki kişilik eylemdir ve erkek cinsellik sorunlarının bir bölümünde partnerin de katıldığı seanslar eşliğinde yapılması gerekebilmektedir. Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarının kaynağı eğer organik değilse psikoterapi yöntemiyle çözülebilmektedir. Bunun için öncelikle sorunun kaynağının psikolojik nedenler olduğu saptanmalıdır. Kişi öncelikle ürolojik muayene yaptırmalı ve sonucunda organik bozukluk olmadığı tespit edilmelidir. Sorun organik kaynaklı değil ise seanslara başlanılması gerekir.

Kadınlarda Cinsel Terapi

Kadınlar için cinsellik erkeklere göre daha fazla tabu olarak görülmektedir. Çünkü kadınların cinsellik anlamında ta çocukluğa uzanan yanlış yargıları erkeklere göre oldukça fazladır. Bunda toplumun ve ailenin yapısı büyük etkendir. Bu yüzden kadınların cinsel sorunlar hakkında yardım talep etmesi oldukça zor olabilmektedir.

Kadınlarda cinsel terapi için en fazla başvurulan sorun vajinismus sorunudur. Bu sorun çiftlerin hayatlarını doğrudan etkilediğinden dolayı kadınlar genellikle çekingen kalmakta ve az talep etmektedirler. Ama günümüzde kitle iletişim araçlarının artması ve bu anlamdaki eğitimlerin yaygınlaşması kadınların da cinsellik konularındaki sorunlara ılımlı bakmasını sağlamıştır.

İlişkilerde cinselliğin önemi tartışılmaz. İlişkilerin devamı adına sağlıklı cinsel ilişki şarttır. Eğer bu konuda sorun varsa en kısa zamanda çözülmeli ve sorunun büyük problemlere yol açması engellenmelidir. Bu açıdan erkekler ve kadınlar için cinsel danışmanlık sağlıklı birlikteliklerin temel koşuludur.

Mersin Cinsel Terapi Ücreti Ne Kadar?

Mersin cinsel terapi ücretleri bu konuda yardım almak isteyen kişiler için en önemli kriterlerindendir. Özellikle yardım almaya daha az istekli insanlara göre, cinsel terapi fiyatları, çoğu zaman bahane olabilmektedir. Özellikle cinsellik konusundaki problemlerimi kendim çözerim buna para mı ödeyeceğim yanılgısı ne yazık ki yaşanılan sıkıntıların karmaşık ve kronik hale gelmesine neden olabiliyor.

Cinsellik ile ilgili sorunların boşanma oranlarına etkisi konusunda pek çok çalışma var ve bu çalışmalar gösteriyor ki cinsel terapi ücretleri dert edilecek en son şey olması gerekiyor. Sizde lütfen cinsellik konusunda sorunlarınızı ertelemeyin. Mutlaka konunun uzmanlarından yardım almaya özen gösteriniz. Unutmayın cinsel sorunlar ertelenmemeli ve hızlıca problemin kaynağına inip sorun çözüme kavuşturulmalıdır.

Mersin Cinsel Terapi Merkezi

Mersin’de cinsel terapi arayışında olanlar için donanımlı bir merkez olarak hizmet veren Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi, uzman cinsel terapist ekibiyle siz kadınlar ve erkeklere psikolojik danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Mersin ilinde de psikolojik danışmanlık şubesi bulunan merkezimiz cinsellik hakkında sorun yaşayanlar açısından sorunlarına en doğru çözümü sunan merkez olduğunu söyleyebiliriz. Halil Özgen hoca ve profesyonel uzman psikolog kadrosuyla birlikte sizlere hizmet vermektedir. Özellikle cinsel konularda mahremiyet ve güven duygusuna önem verenlerin tercih ettikleri kurumda danışan ilişkisi etik kurallara uygun  ilerlemektedir.

Mersin Cinsel Terapist Tavsiye

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi, cinsel terapist tavsiyesi konusunda Adana ve Mersin illerinde aktif olarak hizmet veren ve en çok adı anılan kurumdur. Bunda kurum psikologların uzmanlıkları, etik değerlere saygı duymaları, danışanların memnuniyeti ve sürekli kendini yenilemelerinin etken olduğu söylenebilir. Eğer siz de cinsellik hakkında sorunlar konusunda kararsızsanız Mersin psikolog ekibimiz ile ön görüşme yapıp tüm soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

Online Cinsel Terapi

Teknolojinin insanlığa sunduğu en faydalı olgulardan biri de online iletişim yöntemleridir. Bunlardan biri olan online cinsel terapi, çeşitli sebeplerden yardım almaktan uzak duran danışanlara bire bir yöntemdir. Özellikle yabancı birinin gözlerinin içine baka baka cinsellik hayatını anlatmaktan çekinen bireylere harika fırsatlar sunan online terapi sayesinde pek çok ilişki daha iyi noktaya taşınmıştır.

Sizler de Adana ve Mersin illerinde yaşamıyor ve bizden uzakta iseniz dilerseniz Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden online psikolog desteği alarak, uzakta da olsanız eşinizle yaşadığınız cinsel problemlerden kurtulabilirsiniz. Online psikolog ücretleri 500 TL olup Halil Özgen hocamız ve Mersin psikolog ekibi ile görüşmek ve detaylı bilgi almak için ekranın altındaki telefon veya whatsapp butonlarını kullanarak iletişime geçmeniz yeterlidir. Asistanımız ailenizde yaşadığınız cinsel sorunlar hakkında sizi hocamız ile görüştürecek ve ön görüşme yapma imkanına sahip olabileceksiniz.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!