Psikoterapi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi nedir? sorusuna verilecek en güzel cevap, uzman eşliğinde kendini ve duygularını anlamlandırma yolculuğudur olmalıdır. Yani kırmızı koltuğa uzanıp psikoloğa iç dökmekten daha fazlasıdır. Kişilerin yaşadığı ve anlamlandırmakta zorlandıkları duygulara cevap bulmasına yardımcı olan, ona yol gösteren ve kendisiyle ilgili farkındalık kazanmasını sağlayan kişilere psikoterapist denir.

Mersin’de psikolojik danışmanlık süreçleri, arkadaşınızla dertleşmekten öte bir olgudur. Arkadaşınız sizin duygularınıza tarafsız kalamayabilir. Sizi yönlendirip yanlış adımlar atmanıza neden olabilir. Ya da sizi yargılayıp utanmanıza neden olabilir. Ama psikoterapist sizi eleştirmez, yargılamaz, yanlış yönlendirmez. Çünkü o tarafsızdır. Ve meslek etiğine uygun hareket eder.

Danışana psikolog yardımı hangi durumlarda uygulanır gibi sorular genellikle kendilerini iyi hissetmeyen ve ruh sağlıklarını iyileştirme yolunda adım atmak isteyen kişiler tarafından sorulan sorulardır. İnsanlar yaşadıkça farklı olaylarla karşılaşıp daha fazla duygu ile tanışabilirler. Bazılarımız bu duyguların üstesinden kolayca gelebilirken bazılarımıza göre yaşadıklarımız her geçen gün büyüyüp bizi canlı bombaya dönüştürebilir. İşte böyle kişilerin yardım alması, duygularını yönetebilmek anlamında destek alması önerilir.

Psikoterapi Nasıl Yapılır?

Bu konu psikolog ve psikiyatrist mesleğine sahip uzmanların görevidir. Bu yüzden öncelikle Mersin’de iyi bir psikologla randevu alıp psikoterapi süreçlerini başlatmanız gerekir. İlk danışmanlık seansı, diğerlerine göre daha farklı ilerler. Bu seans bir nevi tanışma ve sizi süreçle tanıştırma seansıdır. İlk seansta psikoloğunuz sizinle ilgili temel bilgileri öğrenir, neden psikolojik destek ihtiyacı duyuyorsunuz? Sorusunun cevabını ve seansların düzeni konusunda bilgilendirmeyi yapar.

İlk seans esnasında “Danışanın amacı ne? “sorusuna cevap aranır. Danışanın gelme sebebi ve beklentileri üzerine konuşulur. Danışanın öyküsü ve varsa önceden aldığı psikolojik yardım süreçleri hakkında bilgilendirmeler de yine bu ilk seansta yapılır.

Danışanlara psikolojik yardım konusunda hangi yöntemler kullanılır? Sorusuna pek çok farklı yöntem kullanılabilir diye cevap vermek doğru olacaktır. Ama her yöntemin içinde diyalog yöntemi ağırlıklı biçimde kullanılır. Terapi, psikoloğun yönlendirmesi ve danışanın anlattıklarına ve beklentilerine göre şekillenir. Psikoterapötik seansların her biri birbirinin devamı gibi dursa da aslında her seans kendine özeldir. Seansı belirleyen konuşulanlar ve danışanın hazır bulunuşluk durumudur.

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Mersin’de uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız sorunlarla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan kişilere en doğru desteği vermektedir. Halil Özgen hocamız hakkında danışanların yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Yaşadığınız psikolojik sorunlar konusunda Halil Özgen hoca ve uzman psikolog ekibiyle Mersin ve Adana illerinde YÜZ YÜZE veya dünyanın her yerinden ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Psikoterapist Ne Demek? Psikoterapist Nasıl Olunur?

Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olup, 2 yıl yüksek lisans yapan kişilere verilen addır. Bunun için ilk olarak üniversitelerin psikoloji bölümünü bitirmeniz gerekmektedir. Elbette ki iyi bir psikoterapist olmak için bu kadar eğitimle yetinilmemeli, sürekli meslekte ilerlemeye yönelik yatırım yapılmalıdır.

Psikolojik destek açısından uzmanlaşmalı ve bu konuda verilen eğitimlere aktif biçimde katılınmalıdır. İşte Mersin Psikolojik Danışmanlık  Merkezi bünyesinde aktif olarak çalışan Halil Özgen ve Mersin psikolog ekibi bu yollardan geçmiş alanında uzmanlaşmış ve hala kendilerini güncellemeye devam eden profesyonel ekiptir. Tezleri bildiri kitaplarında yayımlanan, makaleleri olan Halil Özgen’i ve ekibini örnek göstermek yerinde olacaktır. Eğer siz de Mersin’de en iyi psikolog arayışına girdiyseniz işte bu noktada tek isim olan Mersin Psikolojik Danışmanlık  Merkezi sizin adınıza en doğru tercih olacaktır. Mersin ve Adana illerinde hizmet veren kurumumuz Halil Özgen ve uzman psikolog ekibi ile sizlere her zaman psikoterapist desteği vermektedir.

Mersin Psikoterapi Yöntemleri Nelerdir?

Mersin’de psikolojik danışmanlık süreçlerinde diyaloğun yanı sıra farklı psikoterapi yöntemleri kullanmaya da ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu psikolojik yardım yöntemleri içine dahil edilenlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Davranışçı terapi
 • Kişilerarası psikanaliz yöntemi
 • Kabul ve kararlılık terapisi
 • Şema terapi
 • Kişi merkezli terapi
 • Psikodrama
 • Oyun terapisi
 • Gestalt terapi
 • Yaşantısal aile terapisi
 • Öyküsel terapi
 • Stratejik aile terapisi
 • Öyküsel terapi
 • Kuşaklar arası aile dizimi terapisi
halilozgen03
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Bireysel Psikoterapi Nedir?

Bireysel olarak psikolog ve danışanın baş başa yaptığı terapidir. Yani sadece ikisi vardır. Ve konuşulanların mahremiyeti söz konusudur. Burada amaç, kişiye odaklanıp onun sorunlarını çözmesine destek olmaktır. Son yıllarda yaygınlaşan aile terapisini saymazsak bireysel psikoterapi yöntemi en bilinen ve en fazla tercih edilen yöntemdir.

Mersin Psikoterapi Ücretleri Ne Kadar?

Mersin psikoterapi ücretleri ne kadar sorusunu sormaya başladıysanız yardım almaya hazırsınız demektir. Çünkü bu nokta artık karar almadan önceki noktadır. Ancak Mersin Psikoterapi Fiyatları ne yazık ki kişilerin gözünü korkutabilmektedir. Oysa sağlığa yapılan yatırımın kıymeti düşünüldüğünde bu soru değerini yitirecektir. Nasıl ki fiziksel sağlığımıza yatırım yaparken para ikinci plandaysa ruh sağlığı konusunda da aynısı olmalıdır.

Mersin Psikolog Seans Ücretleri 750 TL ile 2000 TL arasında değişim gösterir. 45 ile 60 dakikalık seans süresi sonucunda merkezimizde ücret en alt sınırda tutularak 600 TL olarak belirlenmiştir. Online psikolog seans ücretleri daha düşük olduğundan 500 TL olarak belirlenmiştir. Randevu için internet sitemizdeki telefon ya da whatsapp iletişim hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın ki Mersin psikoterapi seans ücretlerini belirleyen kriterler vardır. Ve merkezimiz bu anlamda size Mersin’de en uygun fiyatlı psikolog hizmetini sunacaktır.

Mersin Psikoterapi Merkezi

Farklı uzmanlık alanlarına sahip psikologların bir arada çalıştığı kurumsallaşmış yerlere verilen addır. Bu anlamda Türkiye’nin en iyi psikolojik Danışmanlık merkezi sıralamasına dahil olan merkezimiz, online terapi ile de tüm Türkiye’de ve tüm dünyaya en kaliteli hizmeti sunan merkezdir.

Her biri isim yapmış uzman psikologlardan olan Mersin Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikologları psikolojik destek ihtiyacı olan kişilere, bireysel psikoterapi, aile terapisi, çocuk ve ergen terapisi ve daha pek çok konuda yardımcı olmaktadır.

Mersin Psikoterapi Randevu

Mersin’de psikoterapist randevusu almak isterseniz web sitemizdeki telefon ve whatsapp iletişim butonuna tıklayarak bize ulaşabilir ve ihtiyacınıza uygun danışmanlık seansı için randevunuzu oluşturabilirsiniz. Önemli olan sizin karar vermeniz ve gerçekten istemeniz.

Mersin Psikoterapist Tavsiye

Mersin’de en iyi psikoterapist arayışında olanlar, artık daha şanslı. Mersin ve Adana illerinde yüz yüze, diğer şehirlerde ise online terapi imkanı sunan Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi en çok tavsiye edilen psikolojik danışmanlık merkezi olarak bilinmektedir.

Bu anlamda internet sitemize girip yorumlarımızı okuyabilir ve bizi danışanlarımızın sözcüklerinden tanıyabilirsiniz. Eminiz ki kısa süre sonra siz de tavsiye etmek adına Halil Özgen ve uzman psikolog ekibini herkese söyleyeceksiniz.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!